https://abfarhamedan.ir

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان خبر داد:

795 روستای استان تحت پوشش آبفار

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان از 795 روستای تحت پوشش شرکت آبفار خبر داد و گفت: در حال حاضر 86 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی و مابقی تحت نظارت شورای روستاها و دهیاران می باشند.

اسکان 36 درصد جمعیت استان در روستاها
به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان؛ سید مصطفی هاشمی ؛ضمن اشاره به دستاوردهای شرکت آبفار طی چهار دهه گذشته گفت: در حال حاضر استان همدان قریب به یک میلیون و738 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد 620 هزار نفر در روستاهای استان ساکن هستندکه این عدد معادل 36 درصدجمعیت استان است.

وی ادامه داد:با توجه به موارد مذکور؛ ساکنین روستاهای استان 10 درصد بیش از میانگین کشوری می باشند.

غلبه جمعیت روستانشین بر جمعیت شهرنشین در 5 شهرستان استان
هاشمی با بیان اینکه،چنانچه شهر همدان از آمارجمعیتی حذف شود در 5 شهرستان استان جمعیت روستانشین غالب بر شهر نشین میباشند،اظهارداشت: به عنوان مثال در شهرستان کبودراهنگ 80 درصد جمعیت، در رزن 5/77 درصد جمعیت ودر شهرستان بهاربیش از 55 درصد جمعیت روستا نشین هستند.

وی افزود: منهای شهرستان همدان و ملایر که جمعیت شهری غالب بر جمعیت روستایی است، در عمده شهرستانهای استان جمعیت روستایی بر جمعیت شهری غبه دارد که البته این خود وظیفه ما را سنگین تر می کند.

795 روستای استان تحت پوشش خدمات آبفار
وی در ادامه با بیان اینکه در سطح استان همدان یک هزارو 62 روستا وجود دارد؛خاطرنشان کرد: از مجموع روستاهای مذکور؛ 795 روستا تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی است که از این از رهگذر تمامی عملیاتهای تامین، تعمییر،نگهداری و گندزدایی آب آشامیدنی بر عهده مااست.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان با اذعان به اینکه در حال حاضر 86 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شرکت آبفار است،عنوان کرد:تعدادی از روستاها تحت مدیریت شورای اسلامی روستا و یا دهیاران روستاها قراردارند که از همین جا تقاضا داریم اینگونه روستاها نیزتحت پوشش خدمات ما قرار گیرند تا دغدغه اصلی که بحث بهداشت آب آشامیدنی است رفع شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد:در حال حاضرشرکت آبفار 153 هزار مشترک فعال در سطح استان دارد.

سید مصطفی هاشمی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به تاسیسات موجود در روستاهای تحت پوشش گفت: آب شرب دریک هزارو 62روستای دارای سکنه استان؛ از طریق 880 حلقه چاه، قریب به 229 دهنه چشمه و 62 دهنه قنات با ظرفیت 3 هزارو 800 لیترتامین میشود.

وی همچنین افزود: همچنین در سطح روستاهای استان همدان قریب به 2 هزارو 150 کیلومتر خطوط انتقال آب و 4 هزار و 500 کیلومتر شبکه توزیع آب، 966 باب مخزن ذخیره آب با حجم ذخیره 121 هزار متر مکعب و قریبا به 46 ایستگاه بین راهی تامین آب وجود دارد.

برخورداری بیش از 76 درصد جمعیت روستایی از آب شرب بهداشتی
مهندس هاشمی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 76 درصد جمعیت روستایی استان همدان از آب شرب بهداشتی برخوردارند، اظهار کرد: البته این به این معنا نیست که 24 درصد روستاییان ازآب شرب بهداشتی محروم هستند بلکه این سطح بندی بر اساس تعریف وزارت نیرو انجام شده است.

وی توضیح داد: بر اساس تعریف وزارت نیرو؛ روستاهایی با بیش از 80 درصد تاسیسات آبرسانی در سطح یک،روستاهایی با 20 تا 80 درصد تاسیسات آبرسانی در سطح دو و روستاهایی با کمتر از 20 درصد تاسیسات آبرسانی در سطح سه تعریف شده اند.

وی در ادامه در خصوص وضعیت بهداشت آب در روستاها گفت: توجه به اصول بهداشتی آب یکی از خطوط قرمز وزارت نیرو است و به همین منظور 9 باب آزمایشگاه در سطح ستاد و شهرستانهای استان دایر شده که این آزمایشگاهها به صورت ماهیانه به منظور سنجش آلودگی میکروبی وبه صورت سالیانه به منظورسنجش آلودگی های شیمیایی اقدام به نمونه برداری می کنند و در مجموع سالیانه چیزی در حدود هزار مورد نمونه برداری از آب های آشامیدنی روستاها انجام می شود.

وی همچنین توضیح داد: دربحث رعایت سطوح بهداشتی آب؛ دانشگاه علوم پزشکی در کنار شرکت آبفاربه صورت روزانه میزان کلر باقی مانده در آب را سنجش می کنند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان همچنین توضیح داد:دستگاههای کلر زن به صورت اتوماتیک عملیات گندزدایی را انجام میدهند ضمن اینکه درهمین مدت؛ پیشرفته ترین دستگاهها در بحث گندزدایی نظیر دستگاه الکترولیز نمک طعام نیز به کارگیری شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با دانشکده علوم پزشکی یادآور شد:بر همین اساس تفاهم نامه برنامه جامع پایش سلامت آب استان در دستور کار قرار گرفت و بر همین مبنا در یک دوره یکساله در دو مرحله تر و خشک نمونه برداری ها انجام میشود و با این اقدامات نقشه ای از میزان سلامت آب استان تهیه خواهد شد.

فعالیت 63 مجتمع آبرسانی در سطح استان
وی همچنین در خصوص مجتمع های آبرسانی توضیح داد: به منظور پایدار و مستمر کردن خدمات در روستاها 63مجمتع های آبرسانی را در سطح استان مطالعه، طراحی و بهره برداری کردیم که این مجتمع ها 355 هزار نفر، معادل 57 درصد جمعت روستایی را تحت پوشش قرار می دهند.

در ایجاد شبکه های جمع آوری فاضلاب از میانگین کشور فراتر رفته ایم
مهندس هاشمی در ادامه این گفتگودر خصوص وضعیت شبکه های جمع آوری فاضلاب در روستاهای استان نیزتوضیح داد: در حال حاضردر کل کشور کمتر از یک درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه جمع آوری فاضلاب هستند که در سطح روستاهای استان همدان نیزتاسیسات جمع آوری و تصفیه فاضلاب عملیاتی پرهزینه ای است که در این رابطه توفیقات چندانی نداشتیم اما از میانگین کشوری جلوتر هستیم.

وی افزود: خوشبختانه در حال حاضر در سطح دو روستای استان شبکه جمع آوری فاضلاب داریم ضمن اینکه در 7 روستا در مرحله احداث و اجرای شبکه هستیم و در 46 روستا نیز مطالعات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلابشان انجام شده و در انتظار اجرا هستند.

مصطفی هاشمی یادآور شد:در بحث راه اندازی شبکه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب از محل اعتبارات ملی و صندوق تسهیلات بانک توسعه اسلامی تامین اعتبار می نماییم.

جلوگیری ازصدور 153 هزار قبض/ همدان پیش رو در صدور قبوض الکترونیکی
وی در بخش پایانی سخنانش نیزضمن اشاره به دیگر خدمات ارائه شده از سوی این شرکت؛عنوان کرد: در بخش خدمات رسانی به مشترکین عزیز؛ اقدامات شایسته ای انجام شده به گونه ای که درخصوص قرائت، صدور و وصول قبض جزء اولین استانها در سطح کشورهستیم که به صورت بدون کاغذ قرائت وپرداخت آبها به صورت آنلاین نیز انجام میشود.

سامانه 1523 خدمات رسانی به مشترکین را تسریع نموده است
وی همچنین راه اندازی سامانه 1523 را از دیگر خدمات ارائه شده به مشترکین دانست و یادآور شد:در بحث ارتباط با مشترکین، مرکز تلفنی 1523 به صورت 24 ساعته فعال است و فاصله بین وقوع تا رفع حادثه به شدت کاهش یافته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.