https://abfarhamedan.ir

فرماندار نهاوند تاکید کرد:

بخشداران، روستاهای خودگردان را تحت پوشش آبفار آورند

فرماندار نهاوند گفت: ضروری است بخشداران شهرستان و شورایاران با توجیه اهالی روستاها و استفاده از ظرفیت دهیاران، روستاهای خودگردان را تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی درآورند.

مراد ناصری با حضور در شرکت آبفار و در نشستی که با حضور مدیر عامل و معاونین شرکت آب و فاضلاب روستایی برگزار شد، با اشاره به اینکه قریب به 50 درصد جمعیت شهرستان نهاوند را روستنشینان تشکیل می دهند،گفت: با توجه به بالا بودن جمعیت روستایی در سطح شهرستان، توجه به مطالبات و مشکلات روستاییان باید در اولویت اقدامات مدیران قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه نباید وعده ای به مردم داده شود که تحقق آن امکان پذیر نیست و یا دور از دسترس است،اظهار کرد:بنده هیچ زمانی بدون هماهنگی با مدیران دستگاهی وعده ای را به مردم نمیدهم و همواره براین مهم تاکید دارم.

ناصری تاکید کرد: چنانچه مدیران دستگاهی، خدمتی را متعهد می شوند؛ در صورت وجود و یا نبود اعتبارات باید تعهد مذکور را به سرانجام برسانند.

وی با بیان اینکه طی سال جاری ارائه برخی خدمات را به مشترکین روستایی شرکت آبفار در شهرستان نهاوند متعد شدیم،گفت: البته ایجاد تعهدات مذکور نیز با هماهنگی مدیر امور آبفار در شهرستان نهاوند انجام شد.

فرماندار نهاوند ضمن گفتگو با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان بر ضرورت تعویض مخزن فرسوده دو روستای راوند سفلی و راوند علیا نیز تاکید کرد.

وی دربخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در حال حاضر 55 روستا از 169 روستای شهرستان نهاوند تحت پوشش شرکت آبفار نیستند؛ خاطرنشان کرد: با همراهی شورایاران و اعطاء امتیازاتی به مشترکین میتوان این روستاها را نیز تحت پوشش آورد.

ناصری حمایت همه جانبه خود را به منظور تحت پوشش آوردن روستاهای مذکور اعلام نمود و گفت:با توجه به اعلام آمادگی شرکت آب و فاضلاب روستایی به منظور تحت پوشش قرار دادن روستاهای مذکور، ضرورت همکاری بخشداران و شورایاران احساس می شود.

در ادامه مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان ضمن اشاره به سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 95و با بیان اینکه جمعیت استان همدان یک میلیون و 738 هزار نفر است، گفت:در حال حاضر 7/35 درصد از جمعیت استان روستا نشین هستند.

سید مصطفی هاشمی ادامه داد: بر اساس اطلاعات ثبت شده؛استان همدان دارای یک هزارو 62 روستا است که از این تعداد 795 روستا تحت پوشش خدمات آبرسانی شرکت ابفار است وبر این اساس 86 درصد جمعیت استان تحت پوشش این شرکت می باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه شاخص بهره مندی روستاییان از آب آشامیدنی سالم 76.03 درصد می باشد؛خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات ثبت شده؛ 153 هزار مشترک روستایی تحت پوشش شرکت هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به گزارش مرکز بهداشت از ميزان مطلوبيت ميكروبي آب شرب روستاهاي استان ازسال 90 تا 97 اظهار داشت:خوشبختانه بر اساس گزارش مذکور، میزان مطلوبیت آب شرب از 88 درصد در سال 90 به 7/96 درصد در سال جاری رسیده است.

هاشمی درادامه سخنانش با بیان اینکه خوشبختانه در سالهای اخیر برخی از پروژه ها با مشارکت های مردمی به انجام رسیده است،عنوان کرد: سال گذشته 71 پروژه با یک هزارو 57 میلیون ریال اعتبار مشارکتی ب انجام رسید که این تعداد در نه ماهه سال جاری به 69 پروژه رسید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پیشرفت نهاد های دولتی با همراهی و همکاری بخش خصوصی امکان پذیرتر میگردد؛گفت: در خصوص واگذاری پروژه های تعمیر و نگهداری تأسیسات آبرسانی به بخش خصوصی سال گذشته 16 پروژه با بیش از 25 میلیون ریال اعتبار به بخش خصوصی واگذار شد که این تعداد در سال جاری به 19 پروژه با بیش از 57 میلیون ریال اعتبار رسید.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان در ادامه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شرکت آبفاردر شهرستان نهاوند،اظهار کرد: شهرستان نهاوند دارای 169 روستا است که از این تعداد 114 روستا تحت پوشش شرکت آبفار و مابقی تحت نظارت شوراهای روستاها می باشند.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر 80 درصد جمعیت روستایی شهرستان نهاوند تحت پوشش خدمات شرکت ابفار می باشند،افزود: هم اکنون 8 مجتمع آبرسانی در روستاهای گاماسیاب، دهنو علیا،کرک،چناری،شهرک،زرین باغ،محمودیه،فارسبان در حال فعالیت است که 46 هزارو 987 نفر جمعیت را تحت پوشش قرار داده اند.

مهندس هاشمی در خصوص تاسیسات آبرسانی موجود در سطح روستاهای شهرستان نهاوند نیزعنوان کرد: در حال حاضر در شهرستان نهاوند شاهد 106 حلقه چاه فعال، 41 دهنه چشمه با ظرفيت 5 میلیون متر مکعب منابع تامين آب در سال، 310 کیلومتر توسعه خطوط انتقال آب و 675 کیلومتر توسعه شبكه توزيع آب می باشیم.

وی یادآور شد: همچنین 145 مخزن آب با 18 هزارو 315 متر مکعب ذخیره در سطح روستاهای شهرستان فعال می باشد.

وی در ادامه ضمن اشاره به برخی مشکلات موجود در شهرستان نهاوند، عنوان کرد: وجود معارض در اجرای خط انتقال روستای فیازمان،وجود معارض در اجرای خط انتقال مجتمع گاماسیاب وبدهی به پیمانکاران و سازندگان تجهیزات را از جمله مشکلات دانست.

مهندس هاشمی در ادامه این نشست ضمن درخواست از فرماندار نهاوند، بر ضرورت تحت پوشش قرارگرفتن دیگر روستاها با همراهی شوراهای روستا تکید کرد و گفت: در حال حاضر 55 روستا از 169 روستای شهرستان نهاوند تحت پوشش شرکت ابفار نیستند و به صورت خودگردان اداره می شوند، که شرکت آب و فاضلاب روستایی حاضر است ضمن همراهی هرچه بیشتر با مشترکین، این روستاها را نیز تحت پوشش خدمات قرار دهد.

وی افزود: چنانچه بخشداران در خصوص استانداردسازی انشعابات همراهی لازم را داشته باشند،شرکت تقسیط حق انشعاب را تا حد امکان به انجام خواهد رساند.

وی همچنین بر تعیین وضعیت روستاهای غیر تحت پوشش توسط مدیر شهرستانی تاکید کرد.

وی در خصوص انشعابات غیر خانگی نیز گفت: از آنجا که مشترکین انشعابات غیر خانگی متعهد شده اند که در زمان کمبود و قطع آب حق اعتراض نداشته باشند؛ لذا ضروری است پیش از واگذاری انشعابات غیر خانگی و به ویژه انشعابات صنعتی، بخشداران محترم نظرات خود را در خصوص آن نوع از واگذاری اعلام نمایند تا واگذاری با رعایت پیوست های اجتماعی انجام شود.

همچنین در این نشست، استاندارد سازی انشعابات در روستاهای غیر تحت پوشش، ایجاد خط انتقال و شبکه سازی در دو روستای راوند علیا و راوند سفلی تا پیش از سال جدید و افتتاح مخزن در دو روستای مذکور تا هفته دولت سال آینده ، از جمله مصوبات بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.