https://abfarhamedan.ir

مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی استان همدان خبر داد:

بهره مندی ۸۰ درصدی جمعیت روستایی استان از آب شرب سالم و بهداشتی

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان؛ سید مصطفی هاشمی،ضمن یاد‌آوری این‌ نکته که، بهره برداری از ۵ مجتمع مذکور( مجتمع های النجه گنجه، جنت آباد،چنارعلیا،تازه کند نینج،تخت،) تا پایان سال جاری در شهرستان‌های رزن و اسدآباد، عملیاتی خواهد شد افزود: با برنامه‌ریزی منجسمی که در سال‌های اخیر ضمن تامین اعتبار از سوی صندوق توسعه ملی  وتخصیص اعتبارات استانی در این حوزه صورت گرفته؛ جمعیت روستایی بهره مند از  آب شرب در استان بیش از پیش بهبود خواهد یافت.

وی  با بیان اینکه در حال حاضر استان همدان شامل یک هزارو ۶۱ روستا می باشد؛ افزود: هم اکنون درصد بهره مندی جمعیت روستایی استان از آب شرب سالم ۳۶/۷۶ درصد است در حالی‌که ضریب آبرسانی درسطح روستاهای کشور در شرایط کنونی ۷۶ درصد می باشد.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه  با بهره برداری از مجتمع های مذکور؛ ۱۰ هزارو ۵۴۰ خانوار در سطح روستاهای استان از آب سالم و بهداشتی برخوردار می شوند؛ عنوان کرد: این تعداد معادل؛ ۵۷ روستا با جمعیت ۴۰ هزارو ۲۱ نفر می باشد.

وی در ادامه  ضمن اشاره به آبرسانی سیار به برخی روستاها؛ عنوان کرد: از آنجا که در فصول گرم سال مصرف آب به اوج خود می رسد؛ عنوان کرد: در این ایام ؛ تعدادی از روستاها با تانکر، آبرسانی می شوند که البته  با کاهش دما  و پایین آمدن سطح مصرف؛ شمار روستاهای آبرسانی شده با تانکر نیز کاهش می یابد.

مدیرعامل آبفار استان همدان از دیگر دلایل آبرسانی با تانکر را آبرسانی در شرایط بحرانی و اضطرار دانست وعنوان کرد: همچنین در تعدادی از این روستا‌ها نیز از آنجا که بعضا آب شرب کیفیت چندان مطلوبی  به لحاظ طعم و مزه ندارد بنا به ضرورت آبرسانی با تانکر انجام می شود اگرچه خوشبختانه سالانه از شمار روستاهای تحت آبرسانی سیار کاسته می شود و در سه سال اخیر ۵ شهرستان استان به طور کلی از شرایط آبرسانی سیار خارج شدند.

وی در ادامه  با بیان اینکه سعی کردیم از مشارکت مشترکان در بهینه سازی مصرف آب استفاده نمایم؛ گفت: در راستای ارتقاء سطح کمی وکیفی آب آشامیدنی نیز؛ ضمن سرکشی مشترک با کارشناسان مرکز بهداشت استان، همواره کیفیت آب شرب را مورد بررسی قرار می دهیم.

سید مصطفی هاشمی با اذعان به اینکه البته در بخش دیگری از خدمات ارائه شده به مشترکین، راه اندازی سامانه تلفنی۱۵۲۳ ( سامانه جامع ارتباطات مردمی) در دستور کار قرار گرفت عنوان کرد: این سامانه ضمن دریافت گزارشات مردمی؛ در حداقل زمان ممکن به شکایات واصله رسیدگی می کند.

مهندس هاشمی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون  بیش از ۱۰ هزارتماس در سامانه مذکور به ثبت رسیده است.

وی درخصوص تقاضاهای ثبت شده مردم در این سامانه؛ اظهار کرد: در حال حاضر سامانه ۱۵۲۳ به صورت متمرکز در سطح استان فعال است و از این طرق تمامی تقاضاها دریافت و با همکاری مدیر شهرستان، کارشناسان و پیمانکاران مرتبط؛ در مدت ۲۴ ساعت بررسی و نتیجه نیز در تماس با مشترکین آبفار راستی‌آزمایی می‌ شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص انباشت مطالبات شرکت آبفار؛ از مشترکین نیز گفت: از زمان تشکیل شرکت آب و فاضلاب روستایی در استان همدان تاکنون، حدود ۶٫۹ میلیارد تومان مطالبه به ثبت رسیده است که سال گذشته با بهره‌گیری از سامانه پرداخت و وصول در محل توانستیم؛ افزایش مطالبات را متوقف و حتی درصدی از آن را کاهش دهیم.

وی افزود: در این روش مامور شرکت آبفار با مراجعه به محل مصرف مشترک و قرائت کنتور، به طور هم زمان نیز قبض را به صورت چاپ  در محل تحویل مشترک می‌دهد؛ ضمن اینکه این امکان وجود دارد، مشترک در صورت تمایل، همان زمان از طریق دستگاه پوز(کار‌ت‌خوان سیار بانکی) هزینه آب مصرفی خود را پرداخت نماید.

وی همچنین قدردانی از همکاری صمیمانه مشترکین؛ عنوان کرد: با وصول هرچه سریع تر مطالبات؛ اجرای طرح‌های عمرانی مانند آبرسانی به روستاها، ساخت مجتمع‌های آبرسانی ، بهینه‌سازی و برو‌زرسانی شبکه های آب‌ روستایی امکان پذیر تر می شودو در حقیقت این مشترکان هستند که با پرداخت به بهنگام هزینه مصرف آب مصرفی، نقش موثری در بهبود خدمت رسانی خواهند داشت.

وی در بخش پایانی سخنانش در خصوص اعتبارات تخصیصی در سال جاری نیزاظهار کرد: همه ساله اعتبار مناسبی از سوی صندوق توسعه ملی به منظور بهبود وضعیت آبرسانی ، تعمیر و نگهداری از شبکه آب روستایی، به استان اختصاص داده میشود که در سال جاری نیز مقدار اعتبار ملی اختصاص یافته در این حوزه چیزی در حدود ۷۵میلیارد‌تومان می باشد که به دنبال تخصیص، این رقم به منظور؛ اجرای طرح‌های عمرانی مختلف در حوزه آبفار استان هزینه خواهد شد.

انتهای پیام/

 

نظرات بسته شده است.