https://abfarhamedan.ir

نماینده مردم همدان در مجلس: هماهنگی و همدلی مدیران وزیر نیرو در استان از نکات بارز و قابل تقدیر این صنعت در استان همدان است.

به گزارش روابط عمومی آبفار استان همدان، جلسه شورای انسجام بخشی مدیران صنعت آب و برق استان همدان با حضور دکتر حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس برگزار شد.

بنابراین گزارش ، حمیدرضا حاجی بابایی در شورای انسجام بخشی مدیران وزارت نیرو استان همدان ضمن ابراز رضایت از گزارش وضعیت نیرو در استان همدان اظهار کرد: در این شورا راهکارهای اجرایی شدن برنامه ششم به خوبی مورد بررسی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به همکاری و همراهی خوبی که در بین شرکت های آب و برق وجود دارد، امیدواریم در سال 97 بتوانیم بیشترین استفاده را از منابع ملی و استانی داشته باشیم.

نماینده مردم همدان در مجلس با اشاره به پیشنهاد تشکیل شورای هماهنگی امور آب و برق در بخش های کشاورزی و صنعت خاطرنشان کرد: الگوی کشت باید هرچه زودتر در استان اجرا شود تا مشکل آب کشاورزان حل شود.

وی با بیان اینکه مشکل انسداد چاهها با ارائه الگوی کشت به کشاورزان برطرف می شود، گفت: باید با ارائه راهکارها مناسب مانع نگرانی کشاورزان برای تأمین آّب کشاورزی شد.

همچنین مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان  در این جلسه با بیان اینکه در سال 93، 68 درصد روستاها از مجتمع‌های روستایی بهره‌مند بودند، گفت: شیب بهره‌مندی روستاها از آبرسانی نیز به یکباره اوج گرفت و سال 95 به 79 درصد رسید.

سید مصطفی هاشمی اظهار کرد:

استان همدان با 620 هزار نفر جمعیت و با 26 درصد، نسبت به درصد جمعیت کشوری 10 درصد بالاتر است.

وی ادامه داد: با توجه به جمعیت روستایی بالای استان همدان، این مسئله نشان می‌دهد روستاهای همدان روستاهای بهره‌مندی هستند و استان همدان استان روستانشین تری است که این مسئله توجه بیشتری را به جمعیت روستایی می‌طلبد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان بیان کرد: برای اینکه خدمات بهتر و مستمری به روستاها ارائه شود، باید مجتمع‌های روستایی راه‌اندازی شود.

*ساخت 58 مجتمع آبرسانی روستایی در استان همدان

وی اضافه کرد: 58 روستا برای ایجاد مجتمع‌های آبرسانی روستایی مورد مطالعه قرار گرفته، طراحی شده و یا اجرایی شده که حدود 46 درصد جمعیت روستایی استان را زیر پوشش قرار می‌دهد.

هاشمی ادامه داد: از 58 روستای در حال فعالیت در زمینه مجتمع‌های آبرسانی، 15 مجتمع به عنوان روستاهای اولویت‌دار مطرح شده که 35 درصد جمعیت روستایی را شامل شده و 71 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی با اشاره به گستردگی مجتمع‌های آبرسانی در استان همدان خاطرنشان کرد: بر این اساس ایجاد مجتمع‌ها در سطح استان متوازن شد به طوری که ظرفیت آبی شهرستان‌ها نیز شناسایی شد تا تأمین آب شده و پایداری آبرسانی را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان با بیان اینکه در سال 93، 68 درصد روستاها از مجتمع‌های روستایی بهره‌مند بودند، گفت: طی چند سال اخیر اعتبارات خوبی اختصاص یافت و شیب بهره‌مندی روستاها از آبرسانی نیز به یکباره اوج گرفت و سال 95 به 79 درصد رسید.

*آبرسانی سیار به 23 روستا در استان همدان

وی یادآور شد: آبرسانی سیار به روستاهای آبرسانی به شدت کاهش یافته و در سال 96 به 23 روستا رسید که بیشتر شامل روستاهای کوچک می‌شد.

هاشمی با تأکید بر اینکه به دنبال تأمین و تهیه آب با کیفیت سالم برای روستاها هستیم و این مسئله به یک دغدغه تبدیل شده است، افزود: هشت آزمایشگاه درشهرستان‌ها برای کیفیت‌سنجی آب در نظر گرفته شده و با توجه به اینکه کیفیت آب‌های زیرزمینی رو به کاهش است، 9 دستگاه آب شیرین کن در دو شهرستان نصب شده است.

وی در خصوص فاضلاب روستایی نیز گفت: در بخش فاضلاب روستایی در کل کشور کار قابل ملاحظه‌ای انجام نشده و بهره‌مندی زیر نیم درصد است و استان همدان نیز از این امر مستثنی نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.